Jet Li
Értékelés
tehetség: 96%
stílus: 94%
szimpátia: 94%
Születési név: Li Lian Jie [kínai átírásban: 李连杰]
Születési idő: 1963. április 26.
Születési hely: Peking, Kína
Foglalkozás: harcművész, színész, producer, rendező
Családi állapot: nős, 4 gyermek
Partner: Nina Li Chi
Magasság: 168 cm
Eredeti hajszín: sötétbarna
Szemszín: fekete
Csillagjegy: Bika
Élete:
„ Az első helyezésem egész kis szenzációt okozott, annyira fiatal voltam. 12 éves voltam, a többi helyezett pedig a húszas évei közepén-végén járt. A díjátadó ünnepségen, ahogy ott álltam, a dobogó tetején, még mindig alacsonyabb voltam, mint a második és harmadik helyezett. Muris egy látvány lehetett. ”
– Jet Li 1975-ös nemzeti bajnoki címéről[9]
Pekingben született, két bátyja és két nővére van. Keresztnevének (Jie) jelentése „ünnepség”, amit Li maga a következőképp magyaráz: „A Lian a generációs nevem, így a bátyáim és a nővéreim középső neve is ez. Az egyik bátyámat Shungnak (’győzelem’) hívják, a másik bátyámat Linek (’győzelem’), ezért lett az én keresztnevem Jie (’ünnepség’), mert két győzelem után ünnepelni kell.”
Kétéves volt, amikor édesapja meghalt, édesanyja a széltől is óvta, még biciklizni sem tanulhatott meg. Nyolcéves korában (1971) általános iskolai testnevelőtanára javaslatára édesanyja a Pekingi Amatőr Sportiskolába íratta be egy nyárra, ahol a harcművészeti osztályba helyezték. Az egynyári iskola végeztével a több mint 1000 tanulóból csupán húsznak adták meg a lehetőséget, hogy folytassa a harcművészeti tanulmányokat, és Li volt köztük az egyetlen első osztályos tanuló. Tanára hamarosan felfedezte, hogy a fiú rendkívül tehetséges, és különórákat tartott neki. Élete első versenyét kilencévesen nyerte, ami után hivatalosan is felére csökkentették az általános iskolai kötelezettségeit, hogy a harcművészetre koncentrálhasson. Háromévnyi intenzív tanulás után Li megnyerte első nemzeti bajnoki címét a pekingi wushu csapat tagjaként. A győzelem után többé nem kellett iskolába járnia, minden idejét a sportiskolában töltötte edzéssel.
Első hivatalos állami harcművészeti bemutatóját a diplomáciai szempontból jelentős pánázsiai–afrikai–latin-amerikai asztalitenisz-bajnokság megnyitóján tartotta, ami után maga Kína első miniszterelnöke, Zhou Enlai részesítette dicséretben. A kormány ezek után kiválasztotta, hogy egy 45 országot magába foglaló turné keretében képviselje hazáját különféle hivatalos rendezvényeken. A leghíresebb bemutatóját 1974-ben, a Fehér Ház kertjében tartotta Richard Nixon elnök előtt; közvetlenül az USA diplomáciai nyitása után Kína felé. Jet Li később úgy nyilatkozott, nem szereti, ha azt hiszik, hogy ő csupán egy „természetes tehetség”, mert sikerei mögött megfeszített munka állt: mestere háromszor többet dolgoztatta, mint csoporttársait. Erőfeszítéseit siker koronázta: 1974 és 1978 között ő volt Kína nemzeti wushu bajnoka.
Kezdetek
Tizenhét évesen visszavonult a sporttól egy térdsérülés következtében. Amerikai barátja, egy egyetemi professzor felajánlotta neki, hogy fizetik amerikai tanulmányait és kint tartózkodását, amennyiben hajlandó wushut oktatni, Li azonban a filmezést választotta. Első filmje Chang Hsin Yen rendezésében a Shaolin templom volt 1982-ben, amely egy korábbi, 1976-os film újraírt változata volt. A speciális effektek és kaszkadőrök nélkül készítették a filmet.
Ehhez a filmhez kapcsolódik Li későbbi művésznevének története is. A Shaolin templom Fülöp-szigeteki disztribútora túlságosan is bonyolultnak tartotta a Li Lian-Jie nevet a filmipar számára, és úgy vélték, elég lenne, ha csak Jie Li néven szerepelne a plakátokon. Ezt sem találták azonban eléggé hangzatosnak. Később Li karrierjét valaki egy hatalmas repülőgéphez hasonlította: nagy erejű, gyors – ezért úgy döntöttek, a Jet, a sugárhajtású repülőgép motorjának neve éppen alkalmas lenne művésznévnek, így a Jet Li nevet írták a plakátokra. „Hamarosan már mindenki ezen az új néven szólított” – nyilatkozta Li hivatalos honlapján.
A Shaolin templomot két sikeres folytatás követte, a nyolcvanas évek közepe azonban nem alakult szerencsésen a színész számára. 1986-os rendezői debütálása, A bosszú harcosa kudarcot vallott. 1987-ben feleségül vette a Beijing Wushu Team-beli csapattársát, Huang Qiuyant, akitől két lánya született. A házasság azonban rövid időn belül tönkrement, és 1990-ben elváltak. A kudarcok ellenére az 1988-as Dragons of the Orient című dokumentumfilm a figyelem középpontjában tartotta Lit. A film eredeti felvételeket mutatott Liről, ahogy tizenegy évesen bemutatót tart a Fehér Ház kertjében és innovatív edzéstechnikájáról, ahogy például kötelekre kötözött focilabdákon gyakorolja az ütéseket és rúgásokat.[24]
Nemzeti sztár
Li kétéves kiutazási vízumot kapott, Amerikába ment, ahol két filmet is forgatott, a Mestereket és a Kung-fu sárkányt, mindkettőt 1989-ben. Miután vízuma lejárt, Hongkongba költözött, ahol leszerződött a híres Golden Harvest stúdióhoz.
A lehetőséget élete egyik legnagyobb szerepére a Kínai történet című produkcióban kapta meg. A filmben Kína nemzeti hősét, Wong Fei-hungot alakította. A filmet két, ugyancsak sikeres folytatás követte, a harmadik részben ugyan egy bokasérülése miatt néhány jelenetet kaszkadőrrel vettek fel, a szerepet azonban mintha csak ráöntötték volna. Mindenki Lit akarta szerződtetni, olyannyira, hogy azt rebesgették, Li menedzserét a triádok lövették agyon, amikor az megtagadta a színész leszerződtetését egy a triádok által preferált filmre.
Li a Golden Harvesttől való távozása után is ontotta a filmeket, főképp népi hősöket, harcművész szerzeteseket alakított. A Fong Sai-yuk című filmben a címszereplőt alakította, s ezt tartják nemcsak Li egyik legjobb filmjének, de az egyik legjobb hongkongi harcművészeti alkotásnak is, mely a cselekmény, a dráma és a komédia összeolvasztása és a „lélegzetelállító” harckoreográfia szempontjából egyaránt kiváló. A sárkány árnyékában Michelle Yeoh oldalán egy megalázott szerzetest alakított, A vörös sárkány legendája című filmben pedig egy saolin templom védelmére kelt.
Az 1994-es Fist of Legend Bruce Lee legendás Tomboló ököl című filmjének újraforgatott változata volt, melyben már sokkal realisztikusabb harcot láthatott a néző. A film a külföldi kritikusok tetszését is elnyerte, a mai napig (2010. augusztus) ez Jet Li egyetlen olyan filmje, amely 100%-ot kapott a Rotten Tomatoes kritikusaitól. Ugyanebben az évben dokumentarista jellegű filmet készített Shao Lin zhen gong fu címmel, melyben újra betekintést engedett edzéseibe; a film saolin szerzetesekről szólt, akik megmutatták, hogyan lehet egyetlen ujjon állni és úgy megerősíteni a nyakizmokat, hogy dárdával se lehessen átszúrni. A Kockázati tényező (1995) című akciódrámában egy volt rendőrt alakított, aki egy Jackie Chanhez nagyon hasonlatos akciósztár helyett végzi el a kaszkadőrmutatványokat, miközben megment egy felhőkarcolót a terroristáktól.
A hollywoodi áttörést egy igazi rosszfiúszerep hozta meg Jet Li számára a Halálos fegyver 4-ben, Mel Gibson oldalán. A gonosz kínai alvilági figura szerepét a filmről egyébként fanyalogva író kritikusok is jól fogadták. Ugyanebben az évben került a mozikba a Gyilkos félállásban, ahol egy érzelmes fejvadász bőrébe bújt, aki képtelen ártatlanokat gyilkolni. Joel Silver producert annyira lenyűgözte Li Halálos fegyver 4-beli alakítása, hogy leszerződtette a színészt az Öld meg Rómeót! főszerepére.
1999-ben Jet Li feleségül vette Nina Li Chi színésznőt, s a pár hamarosan már gyermeket várt. A gyermekáldás volt az oka annak, hogy Li visszautasította a Tigris és sárkány főszerepét, amit végül Chow Yun-fat kapott meg. Li azzal indokolta döntését, hogy megígérte feleségének, nem forgat, míg gyermekük meg nem születik. A színész a Mátrixban felajánlott szerepet is visszautasította.
Li 2010-ben újra akciófilmben szerepelt, ezúttal Sylvester Stallone, Bruce Willis, Mickey Rourke, Jason Statham és Dolph Lundgren társaságában A feláldozhatók című moziban. A kritikusok véleménye szerint Li nem kap elég teret a filmben és Stallone esetlen akciókoreográfiája és a rossz vágás következtében a látványosnak ígérkező Li–Lundgren-összecsapás elveszti az izgalmát.
Jótékonysági munkája
2004-ben Li a való életben is szembenézett a halállal, a Maldív-szigeteken nyaralt családjával, amikor a cunami elöntötte a szigetet. Li két kislányát mentette, majdnem megfulladtak. A katasztrófát követő híradások némelyike a színész haláláról számolt be. Jet Li akkor elhatározta, hogy alapítványt hoz létre, mely katasztrófahelyzetekben segítené a rászorulókat. A One Foundation végül 2007-ben jött létre, négy fő területen tevékenykedik: katasztrófasegélyezés, környezetvédelem, egészségügy és oktatás. Az alapítvány szoros együttműködésben dolgozik a Nemzetközi Vöröskereszttel, melynek Jet Li a nagykövete is. Az alapítvány szlogenje: „1 ember + 1 dollár + 1 hónap = 1 nagy család”. Az adakozás nem csak direkt módon történhet, a kínaiak azzal is segítik az alapítványt, ha egy bizonyos banknál vezetnek számlát vagy egy bizonyos étteremláncnál ebédelnek, az elköltött összeg egy része az alapítvány számlájára kerül; de akár SMS-ben is lehet adakozni. Az alapítvány számos sikeres adománygyűjtő akciót szervezett, a 2008-as szecsuáni földrengés áldozatainak megsegítésére például 13,7 millió dollárt gyűjtöttek össze. Li több interjúban is kifejtette, hogy nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az alapítvány pénzügyei bárki által áttekinthetőek legyenek, a pénzmozgást egy független nemzetközi auditor felügyeli. Az alapítvány nem csak Kínában, de a világ bármely táján segít katasztrófahelyzetben. A One Foundation partnerei közé tartozik a Microsoft, a Disney, az MSN Live, a Versace, a Peugeot, a Google és az NBA szervezete is.
Magánélete
Jackie Chan és Jet Li Hongkongban: a két legendás harcművész hosszú évek óta barátságban van egymással, bár csupán 2008-ban harcoltak először egymás ellen A tiltott királyság című filmben.
Jet Li a tibeti buddhizmus követője,[93] szellemi vezetője Lho Kunsang [94] a kagyü iskola drikung kagyü vonalából.[95]
Li 1987-ben feleségül vette Huang Qiuyant, aki a pekingi wushuiskolában volt a csapattársa, 1990-ben azonban elváltak. Két lányuk született, Si és Taimi. Li 1999-ben újranősült, Nina Li Chi színésznőt vette el, akitől két lánya született, Jane (2000) és Jada (2002). A család Szingapúrban él, egy 19 millió dollár értékű házban.
Szabadidejében szeret tollaslabdázni, pingpongozni, röplabdázni és kerékpározni, olvasni és meditálni; különlegesség, hogy tibeti imafüzéreket gyűjt. Saját bevallása szerint sosem unatkozik.
2007-ben az Enterbay exkluzív babakollekciót készített Jet Li Félelem nélkül című filmje alapján, az alapkollekció egyes darabjait 150 dollárért értékesítették, a limitált, 100 darabos, Li által aláírt figurákat pedig 180 dollárért adták el.
Li 2009-ben az Adidasszal közösen kifejlesztett egy új fitneszprogramot, melynek a wuji nevet adta. A program a kungfu, a jóga és a pilatestorna keveréke, és az Adidas speciális tréningruhakészletet tervezett hozzá Li ötlete alapján, melynek darabjai a JL betűket is magukon viselik.
Életszemlélete és gondolatai a harcművészetről
Li hívő buddhistaként úgy véli, az élet nehézségein a vallási alapokon nyugvó filozófiák képesek átsegíteni az embert. A hírnévről úgy véli, olyasmi, ami felett nincs hatalma, így nem foglalkozik vele.
Li szerint minden, amit valaha is mondani akart a világnak, fellelhető három filmjében: a Hősben, a Félelem nélkülben és A nyakörvben. A színész úgy gondolja, a Hős üzenete, hogy a személyes szenvedés nem bír olyan jelentőséggel, mint egy nemzet szenvedése. A nyakörv megmutatja, hogy az erőszak semmire sem megoldás, míg a Félelem nélkül a személyes fejlődésről szól, egy férfiról, aki rádöbben, hogy a legnagyobb ellensége saját maga. Li szerint „a legnagyobb fegyver a mosoly és a legnagyobb erő a szeretet.”
Li azt is kijelentette, hogy a wushu nem elsősorban önvédelemre szolgál, és harcias hősködés helyett inkább a konfliktus békés megoldására kell koncentrálni, illetve ha baj van, a rendőrséghez kell fordulni. Li azt is elmondta, hogy még sohasem harcolt a való életben és nem is szeretné ilyesmire használni a képességeit.
Jet Li a Nemzetközi Vususzövetség és a Kínai Vususzövetség hivatalos nagykövete.
Díjai, elismerései
Jet Li-nek van kézlenyomata a hongkongi Csillagok sugárútján.
2010 szeptembere óta viaszszobra áll a hongkongi Madam Tussaud panoptikumban.
Jet Li díjai betűrendben:
• Golden Horse Film Festival - Speciális kitüntetés (1995)
• Hong Kong Film Awards - Legjobb színész (The Warlords, 2008)
• Hong Kong Film Critics Society Awards - Legjobb színész (Félelem nélkül, 2007)
• Shanghai Film Critics Awards - Legjobb színész (The Warlords, 2008)
Képek: